Destinácia Seina: regióny, mestá a obce

Objavte najkrajšie oblasti Francúzska počas plavby po Seine. Východiskovým bodom každej cesty je mesto lásky – Paríž. Neopísateľná atmosféra tohto mesta ostro kontrastuje s idylickou romantikou údolia Seiny. Početné zákruty a meandre vás zavedú do sadov používaných na výrobu calvadosu, levanduľových polí, viníc a palácov. Pri tejto plavbe ožívajú Monetove obrazy.

Plavby po rieke Seine

Vydajte sa na plavbu po Seine priamo do srdca Francúzska. Východiskovým bodom vašej plavby je hlavná metropola tohto rozmanitého regiónu – Paríž. Keďže Seina preteká priamo týmto neuveriteľne rozmanitým a dynamickým mestom, vychutnáte si nádherné výhľady na rieku – a z rieky. Vychutnajte si nádherné výhľady na Eiffelovu vežu popri historických, malebných fasádach a malých mostoch a ponorte sa do snovej atmosféry mesta. Ďalej pozdĺž rieky sa nachádzajú ďalšie zaujímavosti, ktoré môžete objaviť počas plavby po Seine. V závislosti od trasy, ktorú absolvujete, budú brehy lemované ovocnými sadmi, levanduľovými poliami, rozľahlými vinicami alebo posiate starými hradmi a palácmi. Malebná krajina vás pozýva na oddych a relaxáciu. Normandia na vás čaká so svojimi nádhernými scenériami a kulinárskymi zážitkami – a popri Paríži môžete objavovať aj Versailles, Vernon a Les Andelys. Každé mesto tu má svoje neopakovateľné čaro. Preskúmajte historické mestské centrá a objavte fascinujúce pamiatky, vďaka ktorým sa vaša plavba navždy zapíše do pamäti. Je to čarovný zážitok pre malých aj veľkých – s množstvom francúzskej atmosféry.

Highlighty na rieke Seina

PARÍŽ

Aj keď ste v Paríži ešte nikdy neboli, budete mať pocit, že poznáte každý kút mesta. V meste lásky sa odohráva nespočetné množstvo filmov, kníh, obrazov, básní a piesní. Vždy je však čo objavovať. Hlavné mesto svetovej módy, mekka umenia a kultúry, oáza pre gurmánov, metropola médií, vzdelania, politickej a hospodárskej moci – to všetko a ešte viac je Paríž. Paríž je mesto, ktorého krása nikdy nezmizne. Víťazný oblúk, Eiffelova veža, Notre Dame, Madeleine, Opéra, Louvre, Sacré-Coeur de Montmartre, Dôme des Invalides a Centre Pompidou sú len niektoré z pamiatok, ktoré sú príkladom slávy a veľkosti tohto mesta.

ROUEN

V hlavnom meste Normandie rýchlo stratíte pojem o čase. Znovu vám ho však pripomenú 600 rokov staré „veľké hodiny“. Ide o jedny z najstarších astronomických hodín na svete, ktoré majú len jednu ručičku – na hodiny; minúty a sekundy vtedy ešte neboli také dôležité. S týmto uvoľneným prístupom je najlepším spôsobom, ako si tu krátiť čas, prechádzka smerom do centra mesta okolo stredovekých fasád domov s drevenou konštrukciou. Rouen má niekoľko názvov – napríklad „Gotické mesto“ alebo „Mesto 100 zvoníc“. Za oba tieto názvy je čiastočne zodpovedná Rouenská katedrála. Vďaka dielu Clauda Moneta je tento gotický zázrak svetoznámy. A je tu ešte niečo, čo si svet spája s Rouenom: je to miesto, kde bol do Seiny rozptýlený popol dcéry roľníka. Išlo o pokus zabrániť tomu, aby sa okolo mladej ženy, ktorá tu bola v roku 1431 upálená na hranici, vytvoril kult mučeníčky. Meno tejto ženy bolo Johanka z Arku.

VERSAILLES

Mnohé mestá majú slávnych synov, ale rodisko kráľa Slnka Ľudovíta XIV. urobilo z tohto pôvabného mesta veľmi obľúbenú turistickú destináciu. A, samozrejme, v meste sa nachádza jeden z najväčších palácových komplexov v Európe. Palác vo Versailles bol hlavným sídlom francúzskych kráľov od polovice 17. storočia až do vypuknutia Francúzskej revolúcie. Baroková stavba, ktorá sa v najdlhšom bode tiahne v dĺžke viac ako pol kilometra, bola svedkom najbúrlivejších rokov francúzskej histórie. Veľkolepé sály, záhrady a „paláce pôžitkov“ poskytujú živý pohľad na túto éru.

LES ANDELYS

Château Gaillard je dnes už len mohutnou ruinou. Napriek tomu je ľahké predstaviť si Richarda Levie srdce, ako tu stráži postup nepriateľa – Francúzov – údolím Seiny. Pevnosť, ktorá takmer blokuje rieku, bola postavená len za dva roky v rokoch 1196 až 1198. Bola centrom obranného systému, ktorý zahŕňal sieť zákopov a opevnený ostrov v rieke, cez ktorý boli natiahnuté reťaze. Vo vode boli postavené drevené stĺpy, ktoré mali zabrániť prechodu lodí. Dnes je Les Andelys pokojným, malebným miestom uprostred drsných vápencových skál, zelených polí, riečneho ostrova, nemocnice Hôpital Saint-Jacques a veže kostola Saint-Sauveur. Z lode sa môžete vydať na nádherné prechádzky rozkvitnutými uličkami mestečka smerom ku gotickému opátskemu kostolu a, samozrejme, k hradnému komplexu.

CAUDEBEC-EN-CAUX

Kedysi sa prílivová vrstva Seiny alebo mascaret dostávala až do výšky siedmich metrov. Keď však bola rieka prehĺbená a splavná pre lode, toto prírodné divadlo zaniklo. Dnes návštevníkov tohto mestečka očarujú reštaurácie a kaviarne na riečnej promenáde, odkiaľ môžete sledovať príchod a odchod Seiny. Je tu veľa zaujímavých možností na výlety. Honfleur, idylické rybárske mestečko, má nádherné uličky a malebnú starú prístavnú štvrť, ktorá sa od 17. storočia takmer nezmenila. Ďalšia možnosť výletu vás zavedie do úctyhodných kláštorov v regióne. Niektoré z nich sú stále obývané, zatiaľ čo iné – ako napríklad opátstvo Jumièges – sa zachovali ako veľkolepé ruiny.

VERNON

Hovorí sa, že pri pohľade na Vieux Moulin de Vernon počuť trámy vŕzgajúce ako staré kosti. Mlyn stojí na dvoch stĺpoch, zdanlivo zavesený vo vzduchu nad Seinou, zatiaľ čo jeho strecha sa prehýba ako starý opotrebovaný kôň. Mlyn namaľoval Claude Monet; upokojujúce je, že prehnutie je viditeľné už na týchto maľbách, ktoré pochádzajú z roku 1883. Vo Vernone sa nachádza niekoľko pamiatok, napríklad gotický opátsky kostol s úžasne farebnými vitrážami. Napriek tomu je takmer nemožné odolať vábeniu výletov do okolitých destinácií. V zámku Château de Bizy (známom aj ako „malé Versailles“) sa môžete pokochať luxusnou renesančnou výzdobou a vydať sa na rozkošnú prechádzku po elegantnom parku. Dom Clauda Moneta v Giverny je ďalším magnetom pre milovníkov kultúry a romantikov – a to oprávnene. Nie je prekvapením, že svieža záhrada vyzerá ako divoké kvetinové pole z impresionistickej maľby. Korunu tomu nasadzuje očarujúce jazierko s leknami – námet na jeden z najcennejších obrazov na svete.

NORMANDIA

Na začiatku 19. storočia sa pobrežie Normandie stalo módnym vďaka umelcom a prvému prúdovému stroju na svete. Divoké kriedové útesy, nedotknuté piesočnaté pláže, malebné rybárske dedinky, sviežo zelené vidiecke idyly a pokojné riečne scenérie skrášlené opátstvami a palácmi, ktoré sa chúlia na zákrutách Seiny – to všetko prispieva k príťažlivosti tohto regiónu. Dokážete rozpoznať vo vzduchu jemnú vôňu jabĺk? Ak áno, potom ste odhalili hlavnú zložku miestnej špeciality – Calvados, slávnej brandy destilovanej z jablčného vína. Je to nielen vynikajúci digestív, ale aj tajomstvo miestnej tradičnej kuchyne.


Plavby po Seine si môžete rezervovať tu

Top