Destinácia Rhôna & Saôna: regióny, mestá a obce

Rozlúčte sa s každodennou rutinou a povedzte salut savoir-vivre!

S pochúťkami z Lyonu a vínami z Côte d’Or, Beaujolais a Burgundska si na juhu Francúzska určite prídete na svoje. Navyše aj krajina, ktorú počas týchto plavieb uvidíte, je absolútnym zážitkom. Objavte krásu každého jedného prístavu, do ktorého zavítate počas plavby po rieke Rhôna a Saôna.

Plavby po riekach Rhôna a Saôna

Je čas objavovať pôžitky Francúzska. Počas plavby po Rhône na vás čaká vynikajúca kuchyňa a nádherná krajina. Pozdĺž riek Rhôna a Saôna nájdete veľa zaujímavostí: neskrotnú prírodu, krásnu krajinu a mestá, historické aj moderné. Či už ide o divoký región Camargue, rozľahlé a farebné levanduľové polia Provence, alebo metropoly ako Marseille či Avignon, plavba po rieke Rhône je nezabudnuteľným zážitkom. Hneď ako vaša loď vpláva do každého prístavu, zarazí vás, ako typicky francúzsky pôsobí. Využite svoje výlety do miest a okolia na prechádzky malebnými starými mestami, popíjanie čaju alebo kávy v útulných kaviarničkách na chodníku a obdivovanie pôsobivých katedrál a pamiatok. Preskúmajte úzke uličky lemované farebnými domami a ponorte sa do nádhernej atmosféry francúzskych prístavov. Pokiaľ ide o kultúru a históriu, destinácie na vašej plavbe po Rhône majú čo ponúknuť. Mestá ako Arles boli osídlené Rimanmi a ich starobylé pamiatky stále svedčia o minulých storočiach. Doprajte si plavbu loďou A-ROSA po Rhône a Saône a vychutnajte si pôvaby Francúzska – fascinujúci zážitok pre celú rodinu.

Príroda na juhu Francúzska sa stáva obzvlášť krásnou v lete: svieže lúky a intenzívne levanduľové polia odhalia svoju krásu počas vašej plavby po rieke Rhône. Nechajte každodenný život ďaleko za sebou a využite túto príležitosť na oddych a relaxáciu uprostred nádhernej prírody.

Highlighty na riekach RHÔNE & SAÔNE

AVIGNON

Začiatkom 14. storočia muselo byť pápežské sídlo kvôli mocenským bojom v Ríme náhle presunuté do Avignonu. To malo mesto navždy zmeniť. Najviditeľnejší vplyv to malo na panorámu mesta. Okrem mohutného nového pápežského paláca získal Avignon aj gotické kostoly, kláštory a ďalšie nádherné budovy, ktoré môžu návštevníci obdivovať dodnes. Pápež privádzal do mesta aj čoraz viac ľudí: učencov, sochárov, architektov, remeselníkov a obchodníkov. Vďaka nim sa Avignon stal tým, čím je dnes: jedným z najkrajších miest Európy.

CAMARGUE

Divoká, neskrotná Camargue. Nad močariskami sa vznášajú kŕdle ružových plameniakov, v plytkej vode cválajú biele camargské kone a na stepnej planine sa pasú veľké stáda čiernych býkov. Táto krajina sa ako zabudnutý raj rozprestiera medzi dvoma ramenami rieky Rhôny, ktorá sa severne od Arles rozdeľuje na Malú Rhônu a Veľkú Rhônu. Rieka tečie smerom k moru a zavlažuje terén. Preto je Camargue taká močaristá, voda a pôda sa tu navzájom prelínajú.

LYON

Lyon, „Brána na juh“, je mesto, ktoré skutočne pôsobí na zmysly. Je domovom výrobcov najjemnejších hodvábnych látok, hravých renesančných budov a svetoznámej francúzskej gurmánskej kuchyne. Lyon, ktorý sa nachádza na sútoku riek Rhôna a Saôna, sa vyznačuje typickým francúzskym savoir-vivre, teda zmyslom pre dobrý život. Obe rieky pretekajú stredom starého mesta Vieux Lyon, v ktorom sú úzke uličky navzájom prepojené priechodmi nazývanými traboules. Často sú pokryté špicatými oblúkmi a bohato zdobené trámovými stropmi a vedú do malebných vnútorných nádvorí.

CHALON-SUR-SAÔNE

Prejdite sa starým mestom, okolo pôvabných hrazdených fasád a priamo na námestie pred katedrálu Saint-Vincent, ktorá pochádza z 8. storočia. Potom si vychutnajte chladivý pohár miestneho Chardonnay. V Chalon-sur-Saône sa stretáva tisícročná história s moderným životným štýlom a kultúrou – tak ako v mnohých iných malých mestách pozdĺž tejto pokojnej rieky. Mesto je známe aj ako rodisko fotografie: Musée Nicéphore Niépce, múzeum fotografie na Quai des Messageries, je toho jasným dôkazom.

MARSEILLES

Najstaršie francúzske mesto má divokú minulosť. More so sebou prinieslo niekoľko migračných vĺn, ktoré toto prístavné mesto premenili na baštu multikulturalizmu. Po mori prišli do mesta aj dobyvatelia – a v roku 1720 aj mor. V marseillskom ovzduší je dodnes cítiť odvahu, čo možno čiastočne vysvetľuje, prečo sa tu zrodil francúzsky hip-hop. Vďaka svojej dlhej histórii je toto mesto kultúrnym centrom južného Francúzska. Marseille – Európske hlavné mesto kultúry v roku 2013 – naďalej ohromuje svojich obyvateľov a návštevníkov rozmanitými múzeami, divadlami a architektonickými dielami. A ak by ste chceli ochutnať naozaj dobrú bujabézu, ste na správnom mieste. Dobrú chuť!

PROVENCE

Provensálsko v lete hýri fialovou farbou vďaka levanduľovým poliam. Vzduch je plný opojnej vône divokých bylín a cvrlikanie cikád je prirodzenou zvukovou kulisou. Niet divu, že tento čarovný región bol zdrojom nekonečnej fascinácie veľkých maliarov, ako boli van Gogh a Cézanne. Celá krajina, jedinečná a intenzívna, je ako impresionistova maľba.

ARLES

V roku 1888 videl Vincent van Gogh v Provensálsku slnko ako žiariace, s najintenzívnejšími žltými lúčmi, ako zlatý dážď. V Arles, v srdci tohto regiónu, namiešal žiarivo žltú farbu pre svoju slávnu sériu Slnečnice. Hoci umelec žil v meste na Rhône len krátko, jeho obrazy mu priniesli celosvetovú slávu. Každý pozná Langloisov most v Arles. Pred dvetisíc rokmi sa tu na brehu rieky usadili Rimania. Svedčí o tom dvojposchodový arleský amfiteáter a rímske divadlo v Arles, ktoré bolo postavené za vlády cisára Augusta. V Arles sa nachádzajú aj skvelé múzeá: zbierka Musée Réattu obsahuje obrazy Pabla Picassa. Jedinečné mesto a skutočný umelecký poklad.


Plavby na riekach RHÔNE & SAÔNE si môžete rezervovať tu

Top