Destinácia Douro: regióny, mestá a obce

Čo sa vám vybaví, keď počujete slovo Portugalsko? Ohromujúce útesy, chuť portského vína alebo melancholické fado?

Zďaleka nielen tieto symboly tvoria predstavu o krajine akou je Portugalsko… v roku 2019 k nim pribudol ďalší dielik skladačky – nová loď A-Rosa a luxusné plavby po rieke Douro.

Nastúpte na palubu, objavte krásy rieky Douro a spoznajte dušu Portugalska. Porto je východiskovým a prístavným prístavom pre naše plavby po Douro.

To znamená, že budete mať dostatok času na prechádzku nádherným starým mestom, výhľad z najvyššej kostolnej veže v Portugalsku a ochutnávku bacalhau, obľúbenej sušenej ryby v krajine – hovorí sa, že existuje 365 spôsobov, ako ju pripraviť.

Keď už tu budete, nenechajte si ujsť príležitosť ísť na výlet do španielskej Salamanky. Toto impozantné mesto s univerzitou z 13. storočia je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Highlighty na rieke Douro

PORTO

Fascinujúce mesto vytesané do žuly: v Porte nájdete na každom kroku nové, vzrušujúce perspektívy – či už ste pri neustále tečúcej rieke Douro so šiestimi rôznymi mostmi, alebo v živých mestských štvrtiach tejto severoportugalskej metropoly. Okrem impozantných budov zo svetlej žuly patria k symbolom druhého najväčšieho portugalského mesta aj lesklé dlaždice azulejos zdobiace steny kostolov a mestských domov, ktoré vyzerajú obzvlášť pekne, keď neprší. Musíte mať dobrú kondíciu – Porto je veľmi kopcovité! Ale stojí to za námahu, pretože Porto, ktorého staré mesto je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO, je čistá poézia.

PINHÃO

Mestečko Pinhão sa nachádza v slávnej oblasti portského vína, v oblasti, kde je Douro a jeho okolitá krajina najmalebnejšia. Je obklopené očarujúcimi vinicami a kvintami, ktoré vyrábajú víno. Z Pinhão ich môžete navštíviť a vychutnať si prehliadky a ochutnávky vína. Dostať sa tam môžete buď po turistických chodníkoch s nádhernými výhľadmi, alebo loďou, ktorá návštevníkov preváža aj na zaujímavé úseky rieky. Jedna z najznámejších turistických trás vedie od mosta Douro po sedem kilometrov dlhej kopcovitej ceste Rua Praça de Oliveira až k vyhliadke Casal de Loivos. Samotné mesto je veľmi nedotknuté a má príjemnú atmosféru, čo z neho robí nádherné miesto na prechádzku. Určite si pozrite železničnú stanicu Linha do Douro, ktorá je vyzdobená sýtofarebnými dlaždicami azulejos. V meste je množstvo reštaurácií, mnohé z nich priamo na brehu rieky.

SALAMANCA

Hlavné mesto provincie leží v nadmorskej výške približne 800 metrov na brehu rieky Río Tormes a patrí do osobitnej ligy. Má jedno z najkrajších centrálnych námestí (Plaza Mayor) a jednu z najstarších univerzít v Španielsku (13. storočie). Vďaka nej má Salamanca živú študentskú scénu. Toto mesto bolo vždy obľúbené – Rimanom a Maurom sa tu určite páčilo. V roku 1085 ho kráľ Alfonz VI. vrátil pod španielsku správu počas rekonkvisty islamského Španielska. Staré mesto s množstvom architektonických pamiatok je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Mestské procesie počas Veľkého týždňa majú dlhú tradíciu a sú veľmi obľúbené.

LAMEGO

V sympatickom mestečku Lamego sa zachovalo niekoľko krásnych zámockých domov zo 16.-18. storočia. Šumivé víno z Lamego je dobre známe – môžete navštíviť Caes da Raposeira. Pôvabné biskupské mestečko na Monte Penude, asi 70 km východne od Porta, obklopené vinicami a poliami, bolo od stredoveku dôležitým obchodným centrom s poľnohospodárskymi produktmi z úrodného regiónu. V roku 1143 sa portugalské stavy prvýkrát zhromaždili v Lamegu, aby vyhlásili Dom Afonso Henriques za kráľa nového štátu.

RÉGUA

Régua je najväčšie mesto na brehu rieky Douro v tomto vinárskom údolí. Scenéria v tomto regióne je jednoducho magická vďaka nedotknutej rieke, ktorá sa kľukatí popri strmých bridlicových svahoch a terasách pokrytých viničom. Je to také krásne miesto, že Alto Douro je od roku 2001 zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Mesto zohrávalo zásadnú úlohu pri výrobe a predaji portského vína – ktoré sa prevážalo plachetnicami – už v 18. storočí. Ak sa chcete dozvedieť viac, navštívte Múzeum Douro, ktoré poskytuje množstvo informácií o prvej chránenej vinárskej oblasti na svete. Potom sa prejdite na obľúbené vyhliadkové plošiny São Leonardo da Galafura a São Salvador do Mundo a vychutnajte si panoramatický výhľad na riečnu krajinu a elegantné mosty, ktoré vedú do mesta. Oplatí sa navštíviť aj staré centrum, ktoré sa nachádza do kopca od rieky. Nájdete tam niekoľko pamiatkovo chránených kostolov a meštianskych domov.

NÁŠ PROGRAM PO PLAVBE NA DOURO

Predĺžte si plavbu a užite si viac z Portugalska!

Po opustení lode A-ROSA v Porte bude vaša cesta pokračovať po súši. Zamierite na juh cez pobrežnú nížinu do Aveira a Coimbry a večer dorazíte do Lisabonu – hlavného mesta krajiny priamo pri Atlantiku. Tam strávite celý nasledujúci deň. Nasledujúci deň preskúmate okolie Lisabonu a zastavíte sa v Sintre, Cabo da Roca, Cascais a Estorile. Posledný deň odletíte domov.


Plavbu na rieke Douro si môžete rezervovať tu

Top