Destinácia Rýn: regióny, mestá a obce

Na našich plavbách po Rýne objavíte oveľa viac ako len údolie stredného a horného Rýna. Preskúmajte tri nemecké rieky a ich jedinečný charakter – Rýn, Mosela a Mohan – a zažite množstvo vzrušujúcich riečnych výletov a exkurzií.

Plavby po Rýne, Mohane a Mosele

Preskúmajte Rýn a jeho prítoky počas fascinujúco rozmanitej plavby po rieke. Počas plavby od jedného pôsobivého cieľa k druhému objavíte širokú škálu prírodných scenérií a regiónov, ako aj rôznych miest a obcí. Pozdĺž Rýna nájdete neskrotenú krajinu, osamelé hrady, romantické dedinky a rušné metropoly, stredoveké staré mestá, hrázdené domy a modernú architektúru. Navyše, plavby po Rýne od spoločnosti A-ROSA vás prevedú aj úsekmi Mohanu a Mosely, pričom každá rieka má svoj vlastný jedinečný charakter. Počas výletov na breh spoznáte mestá ako Amsterdam, Düsseldorf, Kolín nad Rýnom, Frankfurt nad Mohanom, Štrasburg, Bazilej a Brusel – ako aj okolité oblasti. Hneď ako vaša loď vpláva do prístavu, všimnete si, že každé mesto má svoju osobitnú atmosféru. Či už je tradičné, živé alebo moderné a mestské, každé mesto rozpráva svoj vlastný príbeh. Ponorte sa do rôznych destinácií počas plavby po rieke Rýn so spoločnosťou A-ROSA – a pripravte sa na nezabudnuteľnú dovolenku.

A-ROSA ponúka aj špeciálne ponuky plavby po rieke Rýn na sviatočné obdobie. Vychutnajte si čaro vianočných trhov počas vianočnej plavby po Rýne alebo oslávte Nový rok na palube výletnej lode A-ROSA.

Windmill in Zaanse Schans (the Netherlands)

Highlighty na rieke RÝN

BRUSEL

Belgické hlavné mesto ponúka svojim návštevníkom množstvo kontrastov. Čiastočne je to spôsobené tým, že už dlho je mestom prisťahovalcov – z iných krajín EÚ, ako aj z Maroka, Turecka a strednej Afriky. V priebehu rokov priniesli všetci títo noví obyvatelia svoje myšlienky a zvyky a vytvorili tak skutočný taviaci kotol kultúr. Samotné mesto je však tiež plné kontrastov: nádherné historické budovy stoja vedľa novostavieb, tradičné dolné mesto sa líši od elegantného horného mesta a veľké múzeá sa stretávajú s experimentálnymi crossoverovými projektmi v opustených továrenských priestoroch.

DÜSSELDORF

Či už sa prechádzate po jednej z popredných nemeckých luxusných nákupných ulíc „Kö“, vychutnávate si Altbier čerstvo načapovaný z kohútika v jednej z viac ako 300 krčiem v starom meste alebo pešo objavujete jednu z mnohých zelených plôch v meste, ako je napríklad Hofgarten, Düsseldorf má takmer všetko, čo si môžete priať.

Zdá sa, že väčšina obyvateľov mesta navštevuje Uerige – archetypálny düsseldorfský pivovar – aj napriek tomu, že názov podniku pochádza z miestneho slova pre „mrzutý“. Köbesse, ako sa tu hovorí čašníkom, sú v súlade s tradíciou dosť nepriateľskí. Napriek tomu je tu vždy plno.

KOLÍN NAD RÝNOM

Nielen miestni obyvatelia považujú Kolín nad Rýnom za jedno z najlepších miest na svete. Vďaka typickej prívetivosti, ktorú tu nájdete na každom kroku, sa tu návštevníci hneď cítia ako doma.

Nad celým mestom bdie hlavná dominanta – Kolínska katedrála. S výškou 157,38 metra je treťou najvyššou cirkevnou stavbou na svete. Na vrchol veže je to síce trochu náročný výstup, ale stojí to za to. Odmenou vám bude nezabudnuteľný výhľad na mesto a Rýn, ktorý sa rozprestiera pred vami.

KOBLENZ

Čo dostanete, keď skrížite modernú racionalitu s južanskou nonšalantnosťou? Koblenz. Na jednom mieste tu nájdete rímsku históriu, špičkové výskumné centrum a búrlivú kultúrnu scénu. Nenechajte si ujsť rozkošnú Kaiserin-Augusta-Anlagen, južnú časť rýnskej promenády. V rokoch 1856 až 1861 bola premenená na upravený park s umeleckými historickými pamiatkami a sochami. Ak máte chuť na pochúťku, vyskúšajte Debbekooche. Pôvodne ho jedli tí, ktorí si na deň svätého Martina nemohli dovoliť hus, dnes sa považuje za regionálnu špecialitu a tradične sa podáva s jablkovou omáčkou. Výborné!

RÜDESHEIM

V údolí Horného stredného Rýna, ktoré je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO, sa nachádza mesto Rüdesheim, ktoré je koncom niekoľkých starých obchodných ciest. Tento strategicky dôležitý bod kedysi chránili štyri hrady. Malebný Rüdesheim je známy po celom svete vďaka svojim vynikajúcim vínam. Určite sa prejdite pôvabnými uličkami starého mesta. Drosselgasse, ulička s hrázdenými fasádami, je známa ako „najdlhšia vinotéka na svete“ a po kolínskej katedrále je údajne najnavštevovanejšou turistickou atrakciou v Nemecku. Pestovanie vína tu bolo v plnom prúde už v rímskych časoch – viac o vinohradníkoch z antiky a ich nasledovníkoch sa dozviete v múzeu Rheingauer Weinmuseum v starom hrade Brömserburg. A ak chcete ochutnať vína, ktoré sa vyrábajú dnes, vyberte sa do rustikálnych vinárskych krčiem v starom meste.

MAINZ

Na polceste medzi Bodamským jazerom a Severným morom sa stretáva Rýn s Mainzom.

Toto karnevalové mesto je známe svojou veselou atmosférou a pohostinnosťou. Prečo sa počas pobytu neprejsť po pokojnom nábreží rieky alebo si nevychutnať pohár dobrého miestneho vína? Môžete tiež navštíviť hlavnú dominantu mesta: katedrálu sv. Martina. Tá sa môže pochváliť jedným z najbohatších kostolných interiérov v kresťanskom svete. Ďalšou významnou budovou v Mainzi je Kurfürstliche Schloss (Volebný palác). Ide o vynikajúci príklad nemeckého renesančného architektonického štýlu.

FRANKFURT

„Hier bin ich Mensch, hier darf ich’s sein“ („Tu som človek, tu ním smiem byť „). Tento citát najslávnejšieho frankfurtského syna – Johanna Wolfganga von Goetheho – v skutočnosti pochádza z jeho hry Faust (a anglického prekladu Bayarda Taylora), ale veľmi vhodne charakterizuje aj Goetheho rodné mesto. Kombinácia moderných mrakodrapov, v ktorých sídlia veľké finančné spoločnosti, a starého mesta s historickými budovami a hrázdenými domami je vo Frankfurte jedinečná. A ak si budete chcieť oddýchnuť od ruchu a zhonu, môžete sa pokojne prejsť po krásnom brehu Mohanu.

WÜRZBURG

Toto študentské mesto je domovom jednej z najstarších nemeckých univerzít. Mesto leží priamo na rieke Mohan a jeho dominantou je pevnosť Marienberg. V minulosti slúžila na ubytovanie biskupov, dnes sa v pevnosti nachádzajú dve múzeá. Rezidencia Würzburg je jednou z najvýznamnejších budov svojho druhu z obdobia neskorého baroka a Zrkadlový kabinet – miestnosť v nej – sa považuje za najlepší príklad rokokového interiéru.

ÚDOLIE STREDNÉHO RÝNA, LORELEI, ÚDOLIE MOSELY

Tu, v srdci Európy, nájdete skutočné centrum rýnskeho romantizmu: údolie stredného Rýna. Vďaka viničom pokrytým svahom, palácom a hradom roztrúseným po kopcoch a dedinkám roztrúseným po brehoch rieky je jasné, prečo bola táto oblasť v roku 2002 zaradená na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Na tomto úseku rieky sa nachádza aj azda najznámejšia bridlicová skala na svete: Lorelei.

COCHEM

Hoci je Cochem druhým najmenším okresným administratívnym centrom v Nemecku, môže sa pochváliť dlhou históriou, o ktorej svedčí majestátny cisársky hrad a zrúcanina Winneburgu, z ktorých každý sa na mesto pozerá zo svojho malého kopca. V Cocheme sa nachádza aj morová kaplnka (Pestkapelle) a kaplnka troch krížov (Kapelle zu den drei Kreuzen). Hoci tieto dve bohoslužobné miesta nie sú nijako veľké, vďaka svojej nenápadnej elegancii a krásnej polohe stoja za návštevu.

BAZILEJ

Bazilej bola založená priamo na mieste, kde sa stretávajú Švajčiarsko, Nemecko a Francúzsko, a vďaka svojej výnimočnej polohe sa čoskoro stala dôležitým európskym centrom a strediskom obchodu. Obľúbenou atrakciou mesta je najstaršia švajčiarska zoologická záhrada, ktorú miestni obyvatelia láskavo nazývajú „Zolli“. Je to jedna z najvýznamnejších zoologických záhrad vo Švajčiarsku a získala si celosvetové uznanie vďaka svojim chovateľským programom. V Bazileji sa nachádza aj osem kostolov s historickými organmi, ktoré dodnes zapĺňajú chrámové lode vynikajúcou hudbou.

WORMS

Karol Veľký si v deviatom storočí urobil z Wormsu svoje zimné sídlo – a nie bezdôvodne. Dnes je súčasťou spolkovej krajiny Porýnie-Falcko a je to nádherné miesto na návštevu. Je tiež plné histórie. Mesto je jedným z najdôležitejších dejísk najslávnejšej nemeckej legendy – Nibelungovskej piesne. Akoby to nestačilo, je to aj miesto, kde bol Martin Luther predvolaný na Wormský snem.

ŠTRASBURG

Rímsky veliteľ Drusus založil Štrasburg ako vojenskú základňu v roku 12 pred Kristom. Dnes je to prosperujúca metropola, ktorá si zachovala množstvo malých hrazdených domov a historické staré mesto. Aj letmý pohľad na štrasburskú katedrálu vám napovie, že stojíte pred jednou z najvýznamnejších stavieb svojho druhu v Európe – a jednou z najväčších pieskovcových stavieb na svete.

TRIER

Mesto Trier založil v roku 16 pred Kristom rímsky cisár Augustus. Mesto sa môže pýšiť titulom najstaršieho nemeckého mesta a je tiež zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Rimania zanechali v Trieri trvalú stopu a historické stavby z tej doby dodnes formujú vzhľad mesta: amfiteáter, most Römerbrücke, Igeler Säule (Igelov stĺp), kúpele Barbarathermen a Kaiserthermen, Konštantínova bazilika a – samozrejme – najznámejší symbol mesta, Porta Nigra. Predpokladá sa, že názov tejto impozantnej bývalej mestskej brány je odkazom na jej zvetraný pieskovec.


Plavby na Rýne si môžete rezervovať tu

Top