Okúzľujúca Normandia & Paríž

Po stopách impresionistov z Paríža do Normandie

Seina sa malebne kľukatí v širokých slučkách cez Ile de France a Normandiu až k moru, pupočnou šnúrou spája Paríž s morom. Obávaní Normani dali tomuto regiónu meno. Dnes sa však s krajinou spája obraz domáckej vidieckej idylky: slamené usadlosti, dobytok v sviežich zelených sadoch a polozrúcaniny dedín ako motívy z pohľadníc sa navzájom dopĺňajú s romantickými zrúcaninami, veľkolepými zámkami a strmými kriedovými útesmi a vytvárajú jedinečný krajinný obraz. Niet divu, že sa tu inšpirovali mnohí maliari a básnici a že impresionisti vzdali hold maľbe v plenéri.

Je úžasné vrátiť sa po dni plnom zážitkov na bicykli do pohodlnej kajuty na palube lode prostredníctvom e-mailu! Večer sa neďaleko nachádza palubná reštaurácia, kde si môžete oddýchnuť a vychutnať si večeru, zatiaľ čo Paríž a Normandia vám budú voľne prechádzať popred okná.

Najdôležitejšími bodmi výletu sú historické mesto Rouen a pobrežné mestečko Étretat, ktoré leží medzi strmými kriedovými útesmi. Návšteva malebnej záhrady leknínov v Monéte a pestrá prehliadka mesta Paríž zavŕšia krajinný a kultúrny zážitok pozdĺž rieky.

Najdôležitejšie informácie

  • Očarujúce miesta na rieke: Rouen, Caudebec-en-Caux, Étretat a Paríž
  • Malebné krajiny: Francúzsky ostrov s Giverny, Les Andelys a Normandia
  • Návšteva oranžérie v Paríži s Monetovým cyklom leknínov
  • Ubytovanie na najmodernejšej riečnej výletnej lodi Viva
  • Bezstresová jazda na bicykli s podporou batérií s podporným vozidlom

Itinerár

Deň 1: Paríž

Deň 2: Rouen | Približne 3 km pešo

Deň 3: Rouen – Jumieges – Rouen | Približne 45 km

Deň 4: Caudebec-en-Caux – Côte d´Albatre | Približne 60 km

Deň 5: Les Andelys – Vernon | Približne 50 km

Deň 6: Savojský život na Seine

Deň 7: Paríž | Približne 28 km

Deň 8: Odchod alebo predĺženie pobytu v Paríži

*Všetky vzdialenosti sú približné. Itinerár sa môže zmeniť, niekedy aj bez predchádzajúceho upozornenia. Niektoré vodné cesty môžu byť príležitostne uzavreté z dôvodu sucha, búrok, povodní, opráv kanálov alebo plavebných komôr alebo iných nepredvídaných okolností, ktoré znemožňujú alebo ohrozujú plavbu. Kapitán si vyhradzuje právo vykonať akékoľvek zmeny, ktoré považuje za potrebné.

DEŇ 1: PRÍCHOD A PARÍŽSKY SPÔSOB ŽIVOTA

O 17.00 hod. vás naši sprievodcovia privítajú na palube v Paríži, kde sa nalodíte. Po tom, ako sa v pokoji presťahujete do svojej kajuty, vám váš sprievodca vysvetlí trasu zájazdu. O 21.00 hod. je čas vyplávať a loď VIVA naberie kurz smerom k Normandii.

2. DEŇ: HLAVNÉ MESTO NORMANDIE: ROUEN

Cez noc ste opustili Ile de France a ráno sa prebudíte v Normandii. Vychutnajte si rannú jazdu na palube. Vaša loď prechádza širokými slučkami Seiny, okolo pekných dediniek, sviežich zelených lúk a husto zarastených kopcov. Pobyt na pevnine v Normandii začnete popoludní prehliadkou starého mesta Rourn so sprievodcom. Rouen dýcha stredovekou atmosférou s hodinovou vežou a veľkolepou katedrálou. Mohutné veže katedrály sa týčia nad strechami mesta. Na námestí „Du Vieux Marchée“ sa odohrali historicky tragické udalosti: Tu bola upálená Jeanne d’Arc, Orleánska panna, upálená ako čarodejnica. Vaša loď zostane v Rouene cez noc, takže sa ešte môžete prejsť stredovekými uličkami Rouenu. V lete vás čaká veľmi zvláštne predstavenie. Hneď po západe slnka sa katedrála rozsvieti svetelnou šou, ktorú sprevádza vhodná hudba (od 1. júna do 15. septembra). Odporúčame vám pozrieť si toto bezplatné predstavenie po večeri. Od lode je to k portálu katedrály len 15 minút chôdze.

3. DEŇ: MOCNÉ KLÁŠTORY | BICYKEL – Približne 45 km

Po raňajkách na palube budú vaše e-bicykle pripravené na odchod neďaleko prístaviska. Z mesta vyrazíte po malých uličkách. Dnes sa vydáte na bicykli po „Ceste románskych kláštorov“. Prekonáte dve najkrajšie riečne slučky v srdci Normandie. Cestou sa dostanete k nádherným zrúcaninám kláštora Jumièges. Benediktínske opátstvo z 11. storočia je jednou z najpôsobivejších zrúcanín vo Francúzsku. Ich prvoradý význam je cítiť aj dnes. V čase obeda pre vás sprievodcovia pripravia chutný piknik. Romantický a romantický sa vracia pozdĺž Seiny k bránam Rouenu. Krátkym popoludňajším presunom vás dopravíme do mesta k lodi. Večer vaša loď pokračuje smerom k Atlantiku.

4. DEŇ: MALEBNÉ ALABASTROVÉ POBREŽIE | BICYKEL – Približne 60 km

Ráno vás odvezieme na nádherné pobrežie Côte d´Albatre, najpozoruhodnejšiu časť normanského pobrežia. Malé prímorské letovisko Étretat leží čarovne medzi strmými kriedovými útesmi. Úchvatná krása tejto krajiny sa vám otvorí na útesovej ceste (nenáročná túra). Impozantné útvary v tvare ihiel inšpirovali už mnohých veľkých umelcov vrátane Boudina, Moneta a Maneta. Po nenáročnej prestávke sa vydáte na bicykli pôvabnými uličkami, cez normanské dedinky, okolo veľkých fariem s bielym dobytkom a malých zámkov do Tancarville. Odtiaľ sa transferom vrátite na loď v Caudebec-en-Caux.

5. DEŇ: LIONHERZ RITTERBURG NA BIELYCH ÚTESOCH A MONETOV DOM | BICYKEL – Približne 50 km

Vaša loď dorazí do Les Andelys skoro ráno. Tu sa Seina rozlieva do šírky a z vápenca vymýva strmé útesy. Mohutné ruiny Richarda Levieho srdca sa týčia nad riekou a ponúkajú nám romantický pohľad na malú polozrúcanú dedinku na úpätí vysokých bielych útesov. Z Les Andelys sa na bicykli vydáme najprv pozdĺž Seiny a potom späť po vysokej ceste k pôvabným ruinám Richarda Levieho srdca. Váš sprievodca vám vysvetlí význam a dramatický úpadok hradu. Prejdite posledných pár metrov späť k lodi. Na poludnie naša loď vypláva a pokračuje smerom na Vernon.

V skorých popoludňajších hodinách vaša loď pripláva k mólu Vernon. Dnes začneme s e-bikom pri motíve pohľadnice starého hrázdeného mlyna vo Vernone. Najprv sa na bicykli vydáte kúsok proti prúdu rieky po bývalej železničnej trati do Giverny k Monetovým leknovým jazierkam a záhradám. Svetoznámy impresionista tu žil 50 rokov a jeho zeleno-ružový dom je tu stále taký, akoby ho maliar práve opustil. Je husto zarastený nádhernou záhradou, ktorú umelec sám vytvoril a ktorá ho inšpirovala k mnohým jeho obrazom. Po prechádzke rozľahlým komplexom sa po bočných cestičkách vydáme popri toku Seiny k impozantnému zámku La Roche Guyon, ktorý vyčnieva hlboko do bieleho vápenca. Z jeho záhrady je nádherný výhľad na Seinu. Vaši sprievodcovia vám vysvetlia históriu zámku. Večer budete mať čas užiť si vybavenie na palube, zatiaľ čo loď A-ROSA VIVA bude vo Vernone až do nasledujúceho rána.

DEŇ 6: „SAVOIR-VIVRE“ NA SEINE

Užite si dnes celý deň na palube lode VIVA počas vašej pokojnej plavby po meandrujúcej Seine cez Ile de France do Paríža. Popoludní si vypočujte poučný výklad vášho sprievodcu o krajine a jej obyvateľoch a nechajte sa rozmaznávať na palube. Nocľah a večera na palube.

7. DEŇ: PARÍŽ – MESTSKÉ ŠTVRTE A ORANGERIE | BICYKEL – Približne 28 km

Ráno vyrazíte priamo z lode na e-biku a po cestách bez premávky alebo málo frekventovaných cestách sa vydáte na bicykli do najkrajšieho mesta na svete! Takto zažijete zelený Paríž na bicykli a uvidíte ikony pamiatok z pohľadu cyklocestovateľa. Pozdĺž kanála svätého Martina sa dostanete k Seine, kde sa vám otvorí očarujúci výhľad na ostrov Île Saint Louis a Notre-Dame. Cez Pont Neuf sa bicyklujete po pokojných brehoch Seiny bez automobilovej dopravy na trasách, kde kedysi hučala automobilová doprava. V Tuilerijských záhradách sa nachádza Orangerie, kde sa nachádza Monetov pôsobivý cyklus leknínov a ďalšie exponáty impresionistov. Počas podrobnej prehliadky so sprievodcom sa dozviete viac o maliarovi Monetovi a jeho súčasníkoch. Potom vás čaká chutný obed s výhľadom na obelisk na Place de la Concorde a Elyzejské polia. Pokračujte pozdĺž Seiny k Eiffelovej veži so zastávkou na fotenie okolo lesklých zlatých sôch na Pont Alexandre III ku katedrále Invalidovňa. Medzi francúzskym parlamentom a katedrálou sa skrýva Musée Rodin. Paríž má nespočetné množstvo múzeí, z ktorých mnohé patria medzi najvýznamnejšie a najznámejšie na svete. Na náš deň v Paríži sme pre vás vybrali očarujúci skvost. Malé Rodinovo múzeum predstavuje jedinečné umenie najslávnejšieho francúzskeho sochára. Éra moderného sochárstva sa začala Augustom Rodinom. Spolu so svojím žiakom a milencom Camillom Claudelem vytvoril diela, ktorých intenzívna zmyselnosť sa hlboko dotýka diváka. Jedným z jeho majstrovských diel je „Bozk“, ktorého vášeň zamrznutá v mramore je taká živá a dojímavá, že fascinuje každého návštevníka. Rodinova žiačka a múza Claudelová sa zrútila pre svoju zmyselnosť, ktorá jej dávala tvorivú silu pre nehynúce umelecké diela, ale privádzala ju do zúfalstva zo života. K múzeu prilieha pekný malý park, v ktorom sú vystavené ďalšie významné sochy majstra, ako napríklad „Mysliteľ“ a „Mešťania z Calais“. Posledný kultúrny bod výletu pred tým, ako zaparkujete svoje e-bicykle späť pri Obelisku a necháte sa prepraviť späť na loď. Ešte stále nemáte dosť Paríža na e-bicykloch? Potom sa so svojím sprievodcom vráťte na bicykli späť na loď stredom mesta. Trasa je vzrušujúca a vždy vedie po cyklotrasách (cca 8 km). Večer vás čaká vynikajúca záverečná večera na palube.

8. DEŇ: AUREVOIR PARIS ALEBO PREDĹŽENIE

Po raňajkách na palube sa uskutoční vylodenie v Paríži. Radi vám odporučíme hotel na predĺženie pobytu v Paríži.

Samozrejme, odporúča sa predĺžiť si ďalšiu noc (alebo dve) v Paríži, aby ste toto živé a fascinujúce mesto spoznali ešte obšírnejšie.

Vyhradzujeme si právo na zmeny v rozvrhu a programe!

Z dôvodu prílivu a odlivu, údržbových prác a čakacích dôb na stavidlách a mostoch môže dôjsť k zmenám cestovného poriadku v krátkom čase. V zriedkavých prípadoch prílivu alebo odlivu alebo zásahu vyššej moci môže byť potrebné prekonať časť trasy autobusom alebo vlakom a v jednotlivých prípadoch môže byť potrebné ubytovanie v hoteli.

EBIKE TRIP – HODNOTENIE TRASY: Celková vzdialenosť na e-biku a pešo je 189 km. Cyklotrasy vedú väčšinou po cyklotrasách s malou premávkou alebo po malých bočných uliciach. Na túru po pobrežnej ceste odporúčame pohodlnú bežeckú obuv s dobrou priľnavosťou.

Top