Objavte severný Rýn na modernej e-motion lodi

Jednoduchá cyklistika s E-Motion vo Waterlande

Táto plavba na e-bicykloch na novej lodi E-Motion SENA spoločnosti A-ROSA spája udržateľnú plavbu so starostlivo naplánovanými cyklistickými a kultúrnymi výletmi v uvoľnenej a bohatej forme. S elektrickým vetrom v chvoste precestujete severný Rýn a Mázu cez tri krajiny: Nemecko, Holandsko a Belgicko. Amsterdam, Rotterdam a Antverpy patria nepochybne k najkrajším mestám severnej Európy a mlyny Kinderdijk sú súčasťou Holandska rovnako ako bicykel. Na rovinatých, príjemných trasách pozdĺž pobrežia, riek a kanálov na vás čaká nádherná, sviežo zelená krajina močiarov a poldrov! Máte chuť na chutný fietsen!

Po dni plnom zážitkov je úžasné vrátiť sa do pohodlnej kajuty na palube lode! Večer to už nie je ďaleko do vlastnej lodnej reštaurácie, kde si môžete oddýchnuť a vychutnať si večeru, zatiaľ čo sa za oknami nenásilne míňa riečna krajina. Na tejto plavbe máte navyše špeciálnu výhodu, že nápoje sú už zahrnuté v cene plavby.

Mestá, ktoré spoznáte, patria k najkrajším v Európe. Obchodné mestá Amsterdam a Rotterdam sú otvorené, tolerantné a kozmopolitné. Viacvrstvové metropoly plné tradícií a minulosti. Kanály a štítové domy spolu s veľkolepými architektonickými novinkami tvoria jedinečnú kulisu živému ruchu týchto miest.

Bohaté ako Benátky a Florencia boli kedysi aj Antverpy. Nikde sa stredoveká nádhera nezachovala tak dokonale ako tu! Dedičstvom tohto „zlatého veku“ sú svetoznáme maľby flámskych majstrov: mená Jan van Eyck, Peter Paul Rubens alebo Jacob Jordaens privádzajú do vytrženia každého milovníka umenia.

Flámski majstri

Paul Rubens vytvoril diela svetovej úrovne. V Rubensovom dome sa vydáte po jeho stopách a počas kvalifikovaných prehliadok so sprievodcom uvidíte jeho vynikajúce obrazy. V antverpskej katedrále obdivujte oltárny obraz „Nanebovzatie Panny Márie“. Exponáty Jana van Eycka a Huga van der Goesa si môžete pozrieť v zbierke Rijksmuseum v Amsterdame.

Najlepšia architektúra v Amsterdame a Rotterdame

Amsterdam ponúka jedinečnú atrakciu vďaka svojim kanálom. Viac ako 80 kilometrov vodných ciest a 1000 mostov tvorí pás kanálov s malebnými amsterdamskými štítovými domami a hausbótmi. Vnútorné mesto Rotterdamu bolo za posledných 20 rokov obnovené hviezdnymi architektmi (prehliadka a pešia túra).

Vznešené Antverpy, „Stad aan de Stroom“.

Antverpy dosiahli bohatstvo vďaka obchodu s diamantmi a vlnou. Prejdite sa so sprievodcom starým mestom na námestie Grote Markt a obdivujte kolosálnu radnicu, nádherné renesančné štítové domy, Rubensov dom a najväčší kostol vo Flámsku.

Najdôležitejšie informácie

  • 5 cyklistických výletov so sprievodcom pozdĺž Rýna a Maasu a za brehmi rieky
  • Slávne mestá vrátane Amsterdamu, Rotterdamu a Antverp
  • Zážitkové a nenáročné cyklistické trasy cez poldre a riečne krajiny
  • Slávne múzeum Wallraf-Richartz-Museum v Kolíne nad Rýnom s majstrovskými dielami Rubensa a Rembrandta
  • Ubytovanie na najmodernejšej výletnej lodi SENA
  • Bezstresová jazda na bicykli s podporou batérií s podporným vozidlom

Itinerár

Deň 1: Kolín nad Rýnom

Deň 2: Amsterdam | Približne 30 km

Deň 3: Amsterdam – Ijsselské more – Amsterdam | Približne 55 km

Deň 4: Rotterdam – Delft – Den Haag – Rotterdam | Približne 60 km

Deň 5: Dordrecht – Kinderdijk – Dordrecht | Približne 45 km

Deň 6: Antverpy – Mchelen | Približne 30 km

Deň 7: Deň na rieke – bez cyklistiky

Deň 8: Odchod alebo predĺženie pobytu v Kolíne nad Rýnom

*Všetky vzdialenosti sú približné. Itinerár sa môže zmeniť, niekedy aj bez predchádzajúceho upozornenia. Niektoré vodné cesty môžu byť príležitostne uzavreté z dôvodu sucha, búrok, povodní, opráv kanálov alebo plavebných komôr alebo iných nepredvídaných okolností, ktoré znemožňujú alebo ohrozujú plavbu. Kapitán si vyhradzuje právo vykonať akékoľvek zmeny, ktoré považuje za potrebné.

DEŇ 1: INDIVIDUÁLNY PRÍCHOD DO KOLÍNA NAD RÝNOM

Vaša plavba po rieke sa začína v katedrálnom meste Kolín nad Rýnom. O 15:00 vás čakáme na privítací drink na palube lode A-ROSA SENA. Od 14:00 ponúka AROSA každú polhodinu kyvadlovú dopravu z hlavnej železničnej stanice v Kolíne nad Rýnom do prístavu (v cene). O 16:00 hod. loď „SENA“ odpláva a plaví sa po rieke smerom do Amsterdamu. Ak je dobré počasie, vychutnajte si odchod z Kolína na slnečnej palube s výhľadom na slávnu katedrálu, veže okolitých románskych kostolov a modernú prístavnú štvrť. Spoločná večera a 1. noc na palube.

2. DEŇ: KANÁLY, ŠTÍTY A VAN GOGH | BICYKEL – Približne 30 km

Zatiaľ čo loď bude jemne kĺzať po rieke Maas do Holandska, počas dopoludňajšej informatívnej prednášky sa dozviete zaujímavé fakty o tomto regióne. Amsterdam ponúka jedinečnú atrakciu vďaka svojim kanálom. Viac ako 80 kilometrov vodných ciest a 1000 mostov tvorí pás kanálov s malebnými amsterdamskými štítovými domami a hausbótmi. „Lahodné fiesty“ na „Novej zemi“ v Amsterdame! Po obede vás privíta slávne mesto bicyklov. Na cyklistickej túre pozdĺž týchto kanálov, ktoré po stáročia slúžili ako dopravné cesty, preskúmate mesto ako miestny. Prejdite sa na najobľúbenejšom dopravnom prostriedku mesta a prostredníctvom fascinujúcich príbehov sa dozviete o minulosti a súčasnosti Amsterdamu. V okamihu sa budete cítiť ako pravý Amsterdamčan. Neskoro popoludní budete mať voľný čas na prechádzku uličkami starého mesta Amsterdamu. Večera a 2. noc na palube.

3. DEŇ: VODNÁ KRAJINA, SYRY A DREVÁKY | BICYKEL – Približne 55 km

Dnes necháme ruch Amsterdamu za sebou a preplavíme sa trajektom na vidiek, kde sa vydáme na výlet na e-bicykloch mimo mesta. S výhľadom na amsterdamskú vežu a filmové múzeum Eye sa prevezieme trajektom cez rieku Amstel. Na e-bicykli potom prejdete cez amsterdamskú štvrť Old Holland a potom prírodný park na ceste do Broeku vo Waterlande. Prejdete okolo kanálov, mostov a historických fariem. Táto rovinatá krajina ponúka výhľady na momenty, ktoré akoby vypadli z času, keď stretnete rozľahlé polia a tradičných holandských farmárov, ktorí sa venujú svojmu každodennému životu. Prejdite na bicykli cez staré dediny Broek, kde akoby sa čas úplne zastavil. Krajinu chránia kilometre hrádzí a čerpacích staníc, vďaka čomu sa tu môžu rozvíjať malebné dedinky a región je vyhľadávaným miestom pre outdoorové aktivity na súši i na vode. Na záver navštívte autentickú syráreň a pozrite si, ako sa vyrába syr a dreváky. Večera a 3. noc na palube.

4. DEŇ: ROTTERDAM, DELFT A HAAG | BICYKEL – Približne 60 km

Tento deň spoznajte domov holandskej demokracie. Rotterdam je najdôležitejšie prekladisko v Európe a tretí najväčší prístav na svete. Odkedy však bol prístav premiestnený z mesta na pobrežie, mestská krajina sa zmenila. Hviezdni architekti prepracovali uvoľnené prístavné oblasti. Moderná architektúra s neobyčajnými mrakodrapmi priniesla mestu prezývku „Maashatten“. Dominantou je obrovský most Erasmusbrug, ktorý sa od roku 1996 klenie cez rieku Maas a miestni obyvatelia ho prezývajú aj „Labuť“. Od roku 2014 sa oplatí vidieť aj trhovú halu v centre mesta. Počas stavebných prác sa archeológom podarilo urobiť zaujímavé objavy. Okrem zbraní, nástrojov, častí šperkov a kuchynského náčinia tak objavili aj pozostatky veľmi starého statku. Niektoré z nálezov si môžete pozrieť v rotterdamskej tržnici. Na ceste z prvého poschodia do podzemného parkoviska bola vytvorená malá výstava, tzv. cestovanie v čase. Čím hlbšie zostupujete do budovy, tým sú nálezy staršie.

Večera a 4. noc na palube.

5. DEŇ: VETERNÉ MLYNY KINDERDIJKU | BICYKEL – Približne 45 km

Dordrecht získal mestské práva už v roku 1220, čo z neho robí najstaršie mesto v Holandsku. Dordrecht sa nachádza uprostred oblasti bohatej na vodu na riekach Merwede, Noord a Oude Maas a vždy bol dôležitým obchodným mestom pre obchod s drevom, obilím a vínom. Táto história, bohatstvo a kultúra sú stále jasne viditeľné. V historickom centre mesta Dordrecht nájdete približne 1 000 pamiatok, ktoré sú aj naplno využívané. V centre Dordrechtu, očarujúceho mesta s nespočetným množstvom budov zo zlatého veku a ďalších historických budov, založili v roku 1842 milovníci a zberatelia umenia špeciálne múzeum.

Tam nasadneme na e-bicykle a vyvezieme sa k slávnej pamiatke svetového dedičstva UNESCO, veterným mlynom Kinderdijk. Pred 1000 rokmi sa tu ešte rozprestierali močariská, ktoré ľudia za stáročia dlhého úsilia obrábali. Údolie rieky Ijssel a Lek pretínajú stovky kanálov. Už z diaľky môžete rozpoznať veterné mlyny stojace v rovinatej krajine. Dnes vám vysvetlíme, prečo je v Holandsku toľko veterných mlynov! Neslúžia ani tak na maľovanie obilia, ale ako vodné čerpadlá! Veterné mlyny v Kinderdijku patria medzi najznámejšie pamiatky Holandska a pre svoj význam boli povýšené na svetové kultúrne dedičstvo! Na veľmi malej ploche sa tu nachádza celkom 19 veterných mlynov. Všetky pochádzajú z 18. storočia a boli postavené na prečerpávanie prebytočnej vody z poldrov, aby sa pôda stala vhodnou na poľnohospodárstvo. Mlyny prečerpávajú vodu do rieky Nieuwen Waterschap, ktorá sa vlieva do rieky Lek. Boli postavené po tom, ako sa zistilo, že staršie systémy kanálov nie sú veľmi účinné. Pozdĺž kanálov cez idylickú krajinu sa na bicykli dostanete k lodi v Dordrechte. Večera a 5. noc na palube.

6. DEŇ: OD FLÉMSKÝCH MAJSTROV V ANTWERPÁCH PO KATEDRÁLU V MECHELENE | BICYKEL – Približne 30 km

Dnes je na programe veľa kultúry, pretože uvidíte jedno z najvýznamnejších miest vo Flámsku. Ráno navštívite očarujúce mesto. Antverpy sú dnes známe najmä vďaka diamantom. Ale málokto vie, že sa tu nachádza najväčší kostol v krajine a historické staré mesto Antverp okolo kostola je jedinečné. V 16. storočí, počas „zlatého veku“, boli Antverpy nespornou hospodárskou metropolou severnej Európy. Mesto bolo bohaté a spolu s bohatstvom rástla čoraz vyššie aj veža Dómu Panny Márie. Trhové námestie získalo na nádhere, radnica a bohato zdobené štíty cechových domov o tom svedčia dodnes. Vtedy bolo mesto centrom umenia. Mená ako Rubens, van Dyck, Snyders alebo Jordaens sú neodmysliteľne spojené s mestom. V neskorých ranných hodinách vás transfer privezie k mestským bránam. Na bicykli prejdete idylickým Flámskom takmer úplne po rovine po malých uličkách bez dopravy. Na cyklistickej trase sa nachádza bývalé opátstvo, kostolík a jazerá. Dnes vám sprievodcovia pripravia na obed chutný piknik (v cene zájazdu). Okolie je charakteristické industrializáciou. Počas prehliadky múzea tehelne sa dozviete veľa o vývoji tohto regiónu. Následná cyklotrasa pozdĺž malých riek a kanálov sa pre dnešok končí v Mechelene. Dominantou mesta Mechelen je obrovská veža gotickej katedrály svätého Romualda. Hoci nebola nikdy dokončená, dosahovala majestátnu výšku 98 m. Dnes je Mechelen známy najmä vďaka svojej škole hry na karillon. V neskorých popoludňajších hodinách sa transferom vrátite na svoju loď v Antverpách. 6. Prenocovanie a večera na palube.

7. DEŇ: DEŇ PLAVBY PO RIEKE | Bez cyklistiky

Zatiaľ čo loď pokojne kĺže po rieke Maas a nad ňou smerom do Kolína nad Rýnom, máte možnosť hojne využívať aj SPA centrum so saunou a rôznymi procedúrami. Popoludní vás čaká váš sprievodca na vzrušujúcej prednáške v lodnom salóniku. Posledný večer vás čaká viacchodová špecializovaná večera vo vlastnej lodnej reštaurácii. Nech sa posledný večer príjemne skončí. 7. nocľah na palube.

8. DEŇ: ODCHOD A IMPRESIONIZMUS V MÚZEU WALLRAFRICHARTZ V KOLÍNE NAD RÝNOM

V skorých ranných hodinách vaša loď opäť zakotví v Kolíne nad Rýnom. Máte možnosť naposledy si vychutnať výdatné raňajky na palube. Na záver cesty s vami navštívime veľkolepú výstavu Wallraf-Richartz-Museum. Pridružená Nadácia Corboud vystavuje najrozsiahlejšiu zbierku obrazov francúzskeho a svetového impresionizmu a neskorého impresionizmu v Nemecku. Medzi viac ako 170 obrazmi, ktoré boli v marci 2001 darované mestu Kolín nad Rýnom ako „trvalá výpožička“ a prenesené do Wallraf-Richartz-Museum, sa nachádzajú diela Vincenta van Gogha, Clauda Moneta a Pierra-Augusta Renoira, ako aj často nepochopení spoločníci známejších maliarov. Ako poďakovanie za veľkorysý dar týchto diel od Gérarda a Marisol Corboudových má medzinárodne uznávané Wallraf-Richartz-Museum odvtedy vo svojom názve dodatok „Fondation Corboud“. Cesta sa končí o 12:30 hod. na hlavnej stanici v Kolíne nad Rýnom. Tam tiež dostanete svoju batožinu na odchod.

Vyhradzujeme si právo na zmeny v rozvrhu a programe!

Z dôvodu prílivu a odlivu, údržbových prác a čakacích dôb na stavidlách a mostoch môže dôjsť k zmenám cestovného poriadku v krátkom čase. V zriedkavých prípadoch prílivu alebo odlivu alebo zásahu vyššej moci môže byť potrebné prekonať časť trasy autobusom alebo vlakom a v jednotlivých prípadoch môže byť potrebné ubytovanie v hoteli.

EBIKE TRIP – HODNOTENIE TRASY: Celková vzdialenosť na e-biku je približne 219 km. Cyklotrasy s nízkou premávkou alebo malé bočné uličky pozdĺž jazera IJsselmeer, Rýna a kanálov sú takmer bez stúpania. Vietor môže byť únavný priamo na holandskom pobreží. Vtedy môžete kedykoľvek prestúpiť na náš sprievodný autobus.

Top